Roma - 2018

deligoz 16-12-2018 01:12

Sakın izlemeyin. Manası olmayan bir film. Puanı sakın aldatmasın.

DeanJames 16-12-2018 11:12

"Roma", Alfonso Cuarón'un 2013 yılından beri yaptığı ilk filmi. Cuarón'un yazıp yönettiği film için yarı otobiyografik diyebiliriz belki ya da yönetmenin yaşamından izler taşıyan kişisel bir film demek daha doğru olabilir. Yönetmen, çocukluğunda evlerindeki yardımcıları olan "Libo" 'ya adadığı filmin senaryosunu oyunculara günlük olarak aktarıp, onlardan anlık reaksiyonlar almak istemiş. Filmin gerçekçi olması için hiçbir şeyden kaçınılmamış; siyah beyaz çekilen film, geniş açı çekimlerle kartpostal gibi film edilmiş ama sanki aynı zamanda II.Dünya savaşı sonrası Neorealismo etkisini (gerçekçiliğini) de hissettiriyor. Hatta "Cleo" 'nun saf , gerçekçi oyunculuğu belki de amatör olmasından kaynaklı çizdiği portre Cuaron'a Libo'yu hatırlatıyor. Bunun yanında hastahane sahnelerinde oyuncu yerine gerçek doktor ve sağlık personeli kullanılması gibi detaylar da filmin bu tarafını güçlendiriyor. 
Mexico City ' yi de kadın olarak görürsek ,film için kabaca kadınların hikayesi diyebiliriz. Kadınların yalnızlığının ve mücadelesinin hikayesi. Kaderleri iç içe geçen , hayatları siyahla beyaz kadar farklı ama aslında birbirinin aynı olan kadınlar. Zaten şu dünyada ne çekiyorsa kadınlar çekiyor. Bu konuda lafı çok dolandırmanın bir anlamı yok. Yalın bir gerçek bu. Ve hala benzer hikayeleri okuyor, duyuyoruz; bu da bizim insanlık olarak ayıbımız.
Filmde Mexico City'nin orta sınıf mahallelerinden biri olan Roma'da yaşayan bir ailenin hayatına ve onlarla beraber döneme yani 70'lere tanıklık ediyoruz. Filmin uzun sayılabilecek bir süresi var ve derdini acele etmeden ,yavaş bir şekilde , sade ve tüm yönleriyle anlatıyor. Eğitimli ve yüksek gelirli diyebileceğimiz bir orta sınıf aile, onların çocukları, anneanne ve evdeki yardımcıları. Tabii ki bu ailenin başta anlamasak da belirli sıkıntıları var ve biz de yavaş yavaş giriyoruz bu ortama, tıpkı çocuklar gibi. Evdeki yardımcılar yerli kökenli ve aile ile ilişkileri gayet düzgün fakat bizim hikayemizin merkezinde Cleo var. Cleo için yaşam bir kadın için olabilecek en zor şekilde gelişiyor. Ve bir şekilde aile ve Cleo birbirlerine bu süreçte destek oluyor. Tabii bir de o dönem şehrin yaşadıkları var. O da ayrı bir tarih. Biz de hikayemizin içinde yüzeysel olarak tanık oluyoruz bu olaylara.
Roma için kişisel bir film olmuş demiştik başta, tıpkı Fellini'nin Roma'sı gibi. Belki de bu ismi seçmesinde Fellini'nin Roma'sından ilham almış da olabilir yönetmen ama kendi sözleriyle değerlendirirsek ve sözlerini özetlersek : " hayatımızda bizi dönüştüren dönemler vardır, belki de bizi biz yapan, zamanın ötesinde bağlar kurduğumuz ve dünya algımızı değiştiren dönemler." Bu filmde de Cuarón için dönemim Meksika'sında sosyal hiyerarşisinin, sınıf ve etnisitenin  iç içe geçmiş olduğu bir ortamda çocuk saflığıyla kendini seven ve yetiştiren kadınların hikayesini anlatıyor diyebiliriz. Bu yönüyle de bir bireyin anılarında bu şekilde yolculuk edebilmemiz ,bence eşsiz bir deneyim.
Bunun yanında filmin görsel olarak ne kadar başarılı olduğunu anlatmaya gerek yok. Cuarón kamerasını tam bir sanatçı gibi kullanmış. Sanki bir zihnin içinde, bir rüyanın içinde yolculuk ediyormuşuz gibi. Filmde bir çok küçük detay var, belki simgesel anlatım diyebileceğimiz ama spoiler vermeye gerek yok. Gerçekten görsel olarak çok başarılı bir film, bu konuda pek bir şey yazmaya gerek yok aslında. İzlemeye başladığınız anda sizi çekiyor.
Sonuç olarak bence yılın en iyi filmlerinden biri. Tabii filmin bu kadar övülmesi üzerine karşı tepkiler gelecektir ve bu mu ya diyen de çok olacaktır. Film genel olarak sinemayı bir eğlence aracı olarak görenlere hitap etmiyor. Fakat bu kadar ses getirdikten sonra mutlaka herkes tarafından görülmek istenecektir. Eğer sanatsal olarak yaklaşırsanız belki bir başyapıt bulabilirsiniz, eğer hafta-sonunu iyi geçirmek için sizi eğlendirecek ya da zaman geçirtecek bir film bakıyorsanız belki başka bir filme yönelmek daha iyi olabilir. Fakat film en yalın haliyle bizi yetiştiren kadınlara bir saygı duruşu en nihayetinde. İyi seyirler.

busillis 16-12-2018 12:12

Bir aile ve yanındaki hizmetçisinin günlük yaşantılarını oldukça sade bir anlatımla, belgesel tadında izlemeye başlıyorsunuz. Sonra film öngörülemez bir şekilde kendine özgü bir anlatıma bürünüyor. Bireylerin günlük yaşamıyla beraber bir döneme tanıklık ediyorsunuz. Göz alıcı sinematografi, naif bir anlatımla birleşince de sanatsal açıdan üst düzey bir yapıt ortaya çıkıyor. Benim için yılın en iyilerinden biri.8.4/10

Franz_K 16-12-2018 10:12

Birbirine taban tabana zıt filmler çekmek bir yönetmenin başarılı olduğunu mu gösterir yoksa her telden çalan, kendine has bir üslup edinememiş bir yönetmen olduğunu mu? Gravity, Children of Men, Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, Y tu mamá también gibi çok farklı türlerde filmlere imza atmış Alfonso Cuarón, bu türlerden en az birinde başarısız olsaydı onu bu tercihinden dolayı eleştirme hakkımız olurdu belki. Ancak yukarıdaki her film kendi türünün güçlü örneklerinden olmayı başarmış. Bu da Cuarón’u çektiği her filmin hakkını veren başarılı ve sıra dışı bir yönetmen yapıyor.
Yönettiği tüm kalburüstü filmlere rağmen Roma, Cuarón’un kariyerinde bir dönüm noktası olabilecek düzeyde eşsiz bir film. Zira film, şimdiye kadar eşine az rastlanır düzeyde samimi ve doğal bir anlatıma, zarif bir hikâyeye ve göz alıcı bir görsel zenginliğe sahip. Biyografik ögelerin yer aldığı film aslında iki kaybeden kadının hikâyesi. Biri evin hanımı, diğeri hizmetçisi olsa da ortak noktada buluşan, her köşede karşılaşabileceğimiz sıradanlıkta dramatik hikâyeler aslında onlarınki. Ancak filmi bu denli özel ve güzel kılan sadece hikâyesi değil filmin. İnce detaylar, oldukça gerçekçi sahneler, göz alıcı görsel ögeler, mekan seçimleri ve usta bir elden çıktığı her halinden belli olan son derece özenli ve benzersiz anlatımı. İki saatlik filmde sadece yarım dakikalığına, o da bir pencereden gösterilen sokak çatışmasının bile ne kadar özenle çekildiğini görüp şaşıracağınız, hastane sahnelerindeki gerçeklikle şok olacağınız, seçilen mekânın tüm ayrıntılarının zihninize kazınacağı, avludaki tutsak köpeğe kadar tüm karakterleriyle özdeşleşeceğiniz, sanatsal açıdan üst düzey bir film Roma.
8,5 /10

deligoz 29-12-2018 11:12

Boş sanat filmleriyle ilgili bu kadar uzun yorum varsa anlayın ki yazan bir şey ispat etmeye çalışıyordur. Oturup bir hizmetçinin hayatını izlemek istiyorsanız buyurun izleyin. Filmden büyük zevk aldığını söyleyenlerin çoğu gerçekten zorakidir. Kendilerini entellektüel gösterme gayreti. Hizmetçinin 10 dakika yer silmesini izleyip voooovvv müthiş diyen bir beyin sorunludur. Gerçekten boş bir film. İşte seyirciyi ufaktan etkilemek için bir çocuk fırtlatma sahnesi var o kadar.  Böyle filmlere para harcanması gerçekten yazık.

borrang 05-01-2019 12:01

Bu tip filmleri sevmem, hatunun entel arkadaşları bahsetmiş diye mecburen izledik. Geniş bir kamera açısı, uzuuuun uzuuuun sahneler, birbirini kovalıyor. Pencereden dışarıyı gösteriyor, ki bu tip sanat filmlerinin olmazsa olmazıdır, film dondu sanarsin, zaten siyah beyaz, tam bayilacak gibi oluyorsunuz, çarpıcı bir sahne, yönetmen o kadar tabu yıkıcı ki, erkek penisi, 2 dk. kadrajda... Deprem, yeni doğan cesedi, çarpıcılık hat safhada. Tabi ki döneme özgü siyasi mesajlar... Paramiliter devlet çeteleri, siyasi gösteriler yapan halk, sağa sola sürte sürte harab olmuş bir araba, köpek boku, boğulan çocuklar... Yazarken daraldim. Tam bir sanat filmi ve tâbi ki izlememe sebep olan eşim uyua kalır ve sonunu göremez...

Yurttaş 05-01-2019 10:01

Bu film hakkında olumsuz fikirlerini beyan eden yorumcuları kınıyorum ve gerçekten de sinemadan anlamadıklarını belirtmek istiyorum. filmdeki herkes muhteşem bir oyunculuk sergilemiş,kıyafetler arabalar mekanlar her şey ama her şey tüm detayları ile işlenmiş. filmin içine öyle bir dalıyorsunuz ki filmin bir parçası oluyorsunuz. hayattan bir kesit bu kadar mı gerçekçi işlenir,doğum anı hele ki filmin sonlarında ki plaj sahnesi hayır olamaz olmamalı cümlelerini dedirtti. puanını kesinlikle hak eden şahane bir film var. Son cümlem biraz klişe olacak ama "izleyin ve izlettirin".  8,5/10

yefendisi 08-01-2019 03:01

Çok abartılmayacak bir film, sanat mı ..sanatsa Tinto Brass da sanat filmi yapıyorum diyordu, kadınların koca kalçalarını kadraja sokarak, fakat sanat filmi bir objeyi büyütmek sadece ona odaklanmak değildir, bunu unutmamalı. Genele bakmak lazım.. Bende bu film de genele baktığımda çok etkilendiğimi söyleyemeyeceğim, şu bir gerçek ki ben artık siyah beyaz takıntısı olan yönetmelere de pek sıcak bakmıyorum, izlerken insanın ruhu kararıyor film den kopuyorsunuz. Yine bir film tavsiyesi aldım, mutlaka seyretmeliyim biliyorum ,sırf film siyah beyaz çekildi diye bir türlü oturup izleyemiyorum. (Soğuk Savaş-2018-Zimna Wojna) Neyse konumuza dönersek izleyin sıkılmazsanız, ama dediğim gibi herkese hitap etmez uyuya kalabilirsiniz, hem o boğucu görsellikte hem de uzun uzun sahnelerde.

19Tufan03 12-01-2019 07:01

Alfonso Cuaron'un hem hazıp hem yönettiği Roma, hem dönemi yansıtması, hem sinematografisi, hem de Cleo karakterinin trajedisini harmanlamasıyla ön plana çıkan, başarılı bir film. Trajedi dediysek, duygu sömürüsü olmadan, bir insanı üzebilecek bütün dramaya sahip film. Dönemin politik/sosyolojik koşulları çok iyi anlatılmış. Büyük annenin dışardaki protestocuları gördüğü anda, "Umarım çocukları yine dövmezler" temennisi ve sonrasında gözleri önünde öldürülen 2 genç. En fazla etkilendiğim sahnelerden biriydi ve dönemin distopyası, sadece bu sahnede bile çok iyi anlatıldı.

Bunlarla birlikte, kamera kullanımı nefis. Öyle sade ve yalın şekilde kullanılmış ki, filmin gerçekçiliğinin ortaya konulmasında, bu kullanım çok etkili olmuş. Ve Cleo karakterine tekrar dönersek, duygu sömürüsüz ama trajik şekilde anlatılmış. Yalitza Aparacio da abartmadan, tam karar optimum oyunculuğuyla, işin altından başarıyla kalkmış. Bu arada, şu sahne bana Tarkovsky'nin Zerkalo'sunu anımsattı. Çok beğendim bu sahneyi bu arada, filmin en güzel 2-3 sahnesinden biriydi.

[img width=500,height=204]https://forum.planetdp.org/applications/core/interface/imageproxy/ximageproxy.php,qimg=https,3A,_,_1.bp.blogspot.com,_-WSbbiLCdTy8,_XDoPE1RNGqI,_AAAAAAAAAz4,_Y3HrGFaiIYUDxmmjtZu2eiIBhnLO7UG4wCK4BGAYYCw,_s1600,_tumblr_pjsx2ky0UH1tk2heto6_r1_500.gif,akey=c96edbd8e3c40a4fe57ea9ae38504440bebefe5b52bdd8de90f2b9c1ef8b5e1e.pagespeed.ic.ep5mQEOewm.webp[/img]

Ana resimde Cleo anlatırken, arka planda da Sofia'nın yaşadıkları anlatılmış. Film, temelde kadınların hayatındaki zorlukları derinine yansıtırken, dönemin distopyasını da bu anlatımla harmanlamış. Cleo'nun yaşadıklarının zorluğunun, en iyi anlatıldığı sahne bu. Dövüş hocasının sözlerinden yola çıkarak, "Ne oldu, kolay zannediyordunuz, yapılması çok zor bir harekettir." repliğiyle yönetmen,  Cleo'nun yaptıklarının basit gibi görünse de, yapılması çok zor işler olduğunu anlatmış bizlere. Üstelik Cleo Dövüş hocası gibi, bu işin eğitimini de almamış. Yani Cleo'nun uzaktan basit gibi görünen, pek zor olduğu düşünülmeyen hayatı, tam da bu hareket gibi. Bu hareket, Cleo'nun hayatının resmedilişi.

[img width=500,height=208]https://forum.planetdp.org/applications/core/interface/imageproxy/ximageproxy.php,qimg=https,3A,_,_4.bp.blogspot.com,_-8vCS8-iknEg,_XDoOvWm28MI,_AAAAAAAAAzs,_Rdmr4WvW2YwjoWzrOL6O_ct1y07ICn3sgCK4BGAYYCw,_s1600,_tumblr_pkivfvOfgp1ty8mi0o4_r1_500f.gif,akey=f03910919e373d712a1c40b67a0b8027fcbcf06fd79f389ec8012bc0c2690cbe.pagespeed.ic.-su99OqiWZ.webp[/img]

Bir başyapıt demek doğru mu bilmiyorum. Bu elit sinematografi ve gerçekçiliğe, daha fazla alt metin gerekirdi diye düşünüyorum. Ancak yine de, her haliyle çok güzel bir film. Filmin en güzel yeri ve sahnesi sonu. Son yıllarda, bundan daha sağlam ve etkileyici bir son hatırlamıyorum. Bu kadar gerildiğim, bu kadar gerçek hissettiğim bir son çok az olmuştur.

[img width=500,height=204]https://forum.planetdp.org/applications/core/interface/imageproxy/ximageproxy.php,qimg=https,3A,_,_1.bp.blogspot.com,_-pSK9V2xfRt8,_XDoQTmCWV0I,_AAAAAAAAA0E,_0CAi2eTRM4ozAQ3EX-fe5tqmxOegrspLQCK4BGAYYCw,_s1600,_tumblr_pjsx2ky0UH1tk2heto9_r1_500,P2B,P2525281,P252529.gif,akey=369266290cf95ac0fc5d6c4390605819a6695d9d20214c6d989f4d336bc5fb9a.pagespeed.ic.HHtH_tU7fx.webp[/img]

2018'in en iyi 2-3 filminden biri olduğu şüphesiz. Polemiklere girmek yerine, tadı çıkarılması ve izlendikten sonra, üzerinde düşünülmesi gereken filmlerden biri. 8,2/10

Con Vayne 19-01-2019 03:01

Boş film, sanat adına yapılan zırvalardan, uzak durun.