Hereditary - 2018

ozan 02-06-2018 03:06

merakla beliyorum...

yyy444 22-08-2018 11:08

malesef beğenmedim.. ilk 1 saatinde hiçbirşey olmuyor.. geriye kalan saattede ufak tefek işte.. 

ehl-i karye 26-08-2018 04:08

Müzikleri ve çekimleri güzel, Fragman çok iyi olmasına rağmen film kendini izlettiememek için elinden geleni yapıyor. 

Franz_K 30-08-2018 10:08

Belki de sinemanın en çok kendini tekrar eden türü korku/gerilim. O kadar nadiren iyi filmler çıkıyor ve o iyi filmler bile o kadar çok klişe içeriyor ki… Ben The Ring’in yükselttiği çıtadan dolayı bir daha o kalitede korku filmi çekilebileceğine dair inancımı çoktan kaybettim. O nedenle türü sevmeme rağmen türde korku/gerilim yazıyorsa uzak duruyorum o filmlerden.
Hereditary, umut veren bir film bu anlamda. Her şeyden önce kendini bildik ses efektleri ya da ani kamera dönüşlerine dayamış “jump scare” bir film değil. Türü adına görece yavaş sayılacak ilk yarısı dramatik derinliği ve yarattığı gerilim hissi bakımından çok başarılıydı bana göre. İkinci yarıda film biraz daha kendi türünde ilerlemeye başladı ve temposu da arttı. Spirtüel mevzulardan bahseden bir filmde ne kadar aranır bilmiyorum ama birkaç mantık hatası göz ardı edildiğinde özellikle Alex Wolff’un inanılmaz katkısı ve bir ara anlamsızlaşan gidişatın Paimon mitine bağlanarak anlam kazanması ile de başarılı bir final yaptı. Dikkatli seyirci daha ilk sahnede anlamsızca sırıtan polisin neden sırıttığını da anlayacaktır finalde. Bence korku ögelerinden ziyade başarılı gerilim performansı ile türünün iyileri arasına rahatlıkla girebilecek bir yapım Hereditary.
7,2 /10

19Tufan03 01-09-2018 10:09

Öncelikle şunu söyleyeyim, son yıllarda izlediğim en özenilmiş/titizce sunulmuş korku gerilim filmiydi. Öncelikle Charlie seçimi çok doğru ve başarılı. Tip olarak bu kadar ürkütücü bir çocuk hatırlamıyorum ben bu türde. Bahsettiğim titizliklerden biri bu. Genelde tatlı mı tatlı küçük bir kız veya erkek çocuğu olur bu tarz filmlerde ve filmin tek merkezi olur. Bu filmde öyle değil.Tipik korku klişelerinden bağımsız film. Ben bu tarz filmleri tek başıma karanlıkta izlerim ve pek de korkmam. Epey gerildiğimi ve filmi zor bitirdiğimi itiraf edeyim. Bununla birlikte bu türde pek görmediğimiz kaliteli sahne geçişleri ve gerilim sahneleri mevcut. Peter'ın, kazadan sonra yatağa girişindeki sahne geçişi, gözlerine odaklanış ve çığlık. Sanırım filmin en güzel sahnesiydi, çok başarılı buldum.Filmle ilgili eleştirilerim de var elbette, sona saklıyorum. Her şeyden önce 1-2 sahne dışında jump scare kullanılmaması da, filmi diğer korku gerilimlerden ayıran önemli bir husus diye düşünüyorum. Bununla birlikte Toni Collette müthiş oynamış, Alex Wolff'u da çok başarılı buldum. Kurgusal açıdan çok büyük beklentim yoktu, kurgu olarak da geçer not aldı benden film. Yaşanan olaylar gerçektir dayatması yapmadan, gerçekmiş gibi hissettirebilmesini sevdim. Rosemary's Baby esintileri yoğun şekilde mevcut filmde. 

Filmin son 20 dakikasında korku öğelerinin fazla fantastikleşmesi, filmin başından beri çok iyi şekilde yakaladığı, ağır dramatik ve gerilimli atmosferinin tadını biraz bozmuş. Belki de çok fazla Polanski vari olmaması adına bir uğraştı bu, ancak olmamalıydı. Filmde Annie'nin yapmış olduğu minyatür evde, filmdeki karakterlerin kullanıldığına, birer piyon olduklarına dair bir gönderme. Film amacına hizmet ediyor. Klişeler olmadan gerilmek istiyorsanız, orjinal sahneler görmek istiyorsanız, oyunculuklara doymak istiyorsanız bu film çok doğru tercih.  7,8 / 10

alpalp84 02-09-2018 10:09

Açıkcası ilk 1 saat ne anlattığını anlamadım bile. 2 ergen-salak çocuğun kaprisleri sandım. Sonlara doğru birşeyler oluyor ama hiç ilgimi çekmedi. Esasında bir kere daha seyretmek lazım. Bazı şeyler tam oturmadı. Ama 2. kere seyretme isteğimde hiç olmadı. Hiç gerilmedim, korkmadım.

SkyLeR 04-09-2018 12:09

film başarılı.......

Erkan 31-10-2018 11:10

Üzerine oldukça emek verilmiş kaliteli bir yapım. Ama işlediği konunun ilk sahibi değil. Oyunculuklar, karakterler oldukça uyumluydu. Uzun sayılabilecek süresine rağmen akıcılık iyiydi. Okült, pagan v.b. özellikler içeren filmi meraklıları sindirmek isterse buyursun.

borrang 13-11-2018 11:11

Saçma sapan bir fantastik gerilim. IMDB puanı ve oyuncu kadrosu yanıltıcı. Tam bir vakit kaybı. Ne bir bütünlük var, ne bir sürükleyicilik, her tarafı havada kalıyor.Kız ne, deli mi, gerizekalı mı, niye ses çıkarıyor, oğlandaki psikopatça bakışlar ne, baba nedir, anne şizofren mi, vs, vs..

DeanJames 01-01-2019 10:01

Bağırmadan çağırmadan işini yapan bir korku filmi. Korku ve dram ögelerini eşit bir biçimde harmanlayarak gizem unsurunu filmin sonuna kadar koruyan ve yeni şeyler deneyen bir film "Hereditary". Filmin en güçlü yanı oyunculuk. Anlatığı hikaye farklı biçimlerde daha önce anlatılmış bir hikaye ama üslup olarak diğer filmlerden ayırıyor kendini. Belki işin teknik kısmına ağırlık verenler tarafından sevilen bir filmken, sadece korku filmi izlemek için ekran karşısına geçenlerin beklediklerini bulamayacakları bir yapım. Okültizm meraklıları için ise kaçırılmaması gereken bir film. Farklı okumalar yapılabilir. Aynı şekilde farklı eleştiriler de gelebilir. Bu yönüyle de oldukça cesur bir film olmuş.

Con Vayne 05-01-2019 04:01

Akıcı, merak uyandıran, sürükleyici  ve finali ile izlendiğine pişman eden bir film. Oyuncu performansları övüldüğü için izledim, gerçekten de övülecek kadar var, bazı sahneler gerçekten rahatsız edici ama öyle olması filmi daha da bir izlenebilir kılıyor. Gel gelelim herşeyin bağlandığı nokta yok mu; o zaman izleyiciyi çileden çıkartıyor, iki saat ben boşuna mı vakit geçirdim dedirtiyor, yani adı final olsun diye önümüze öncekilerden birini üstünkörü ısıtıp koymuşlar. IMDB puanı sizi yanıltmasın.