Avengers: Endgame - 2019

Putte 01-05-2019 10:13 Id:5879

Açıkçası filmin ilk yarısı benim için fazla dramaydı ve çok sıkıldığım anlar oldu.2.yarısı ise tarzına uygun bir hareketlilik içerisindeydi. Beklentim çok yüksekti ve onu karşılamadı açıkçası. IMDb de ki 9 puanı anlamakta zorlanıyorum biraz. Kahramanlar ve rakipleri arasındaki güç dengelerinde yer yer tutarsızlıklar vardı. Bana 6 saatlik bir film 3 saatlik oalcak şekilde makaslanmış gibi geldi. Çünkü bazen bir kopukluk hissi yaşattı. İlk yarı için de tersini söyleyebilirim.  Makastan geçmemiş gibiydi. Son tahlilde iyi film kesinlikle. IMDb 9 puanı benden almasa da rahatlıkla 8 puan veririm.
8/10

morgoth 01-05-2019 02:15 Id:5881

Film çok çok güzeldi. Öncelikle film birkaç farklı yöne ayrılıp sonra birleşiyor. Az da olsa Spoiler vermeden yapamayacağım DİKKAT!

Genel değerlendirme olarak üst düzey bir film yine de keşke diyecek yerleri var. Bu kadar geniş kadro ile her sahnede bir kahramanın yeterli oyunculuk göstermesi filmi uzatmış ve bahsedilmeyen kimse kalmaması istenmiş. Yine de bazıları için kısa olmuş. Zaman konusunun işlenmesini bekliyordum fakat dr strange daha büyük rol oynamasını bekliyordum. Hulk un da rolunün ve karakterinin değişmesini beğenmedim. Zaman konusunu işleyerek klişeye girmiş fakat bakış açısı olarak fark yaratmış. Senaryo ile alakalı olarak önceki filmleri ve sonraki filmleri daha fazla düşünülerek yazılmış. Thanos un da güçlü olduğunu kabul ediyorum. Fakat Thor daha güçlü diye düşünüyordum. Sinemada izlemeniz tavsiye olunur. (Sinemada kendini tutamayanlarla izlemezsiniz umarım)

borrang 01-05-2019 08:59 Id:5883

Filmin 3saat 1dakikalık süresi ve ilk 90 dakikadaki durgunluk, bu muymuş dünyanın en iyi açılışını yapan (ilk hafta sonu 1,2 milyar dolar) filmi dedirtiyordu. Daha önceki 20 filmi izlememe rağmen filmdeki zaman yolculuğu sırasında önceki filmlerin bir çok sahnesinin yeniden kullanılması ve yeniden yorumlanması, beni bile zorladı. Herşeye hakim olabilmek için izleyicinin çok iyi bir hafıza olması lazım. Ben bazı yerleri tam anlayamadım, mantık hatası var mı emin değilim. Loki nereye gitti mesela?
Doktor Strange, Star Lord, Gamora, Drax, Mantis, Groot, Örümcek-Adam, Black Panther, Bucky Barnes, Scarlet Witch, Vision (geri gelmiyor), Wasp, Janet Van Dyne, Dr. Henry Pym, Nick Fury ve Maria Hill ilk filmde ve Ant -Man 'de ölmüştü. Bir de yeni eklenen Captain Marvel ki bu karaktere çekilen ayrı filmin bu filmiden hemen önce gösterilmesi (21. film, izlemedim) bu karakterden beklentiyi artırmıştı. Bence filmin en gereksiz karakteri buydu. Her ne kadar son 1 satteki görsel olarak muhteşem savaş sahnesinde hepsi gözükse de bu karakterlerin çoğu bu filmde epeyce gereksizdi.
Bazı karakterle üzücü bir şekilde vedalaşmamız aynı X-men 'in veda bölümü "Logan" gibi bana artık yaşlandığım hissi verdi, duygusaldı...

Not : Boşa After credit sahnesi bekledik, yoktu. Demek ki gerçekten son bölüm.
Not 2: Captain Amerika Thor'un çekicini nasıl kullanıyor?
Not 3: Stan Lee son cameosunu yaptı, RİP.

Swordfish 01-05-2019 10:35 Id:5885

Film benim için bir dram filmi gibiydi,açıkcası beğendim diyemeyeceğim,ilk yarı gereksiz uzatılmış bir drama ve çok zorlama sahneler bilim kurgu veya aksiyon filminde olduğunuza inanmanız pek mümkün değil,imdb 9 puanı anlamadım,bu serileri takip ediyorum ancak bendeki karşılığı ancak zorlama  7 olur.Aksiyon sahneleri az ve filme göre zayıftı,bazı kahramanlar içinde özel sahneler yazılmış,spoiler olacağı için detayını yazmıyorum seyredince anlarsınız,zaman ve mantık bağları ayrı bir durum üzerine konuşulabilir.Ancak bence tam bir balon ve pazarlama filmi olmuş,bizde milyar dolar cironun içindeki salak payımızı ödedik geldik,diğer serilerinin hatırına diyorum artık.

enginozturk 02-05-2019 03:24 Id:5886

Açıkçası bir Marvel hayranı olarak yazıyorum bu yorumu. IMDB vb. platformlar üzerinde film nasıl olduğunu anlayamadığım bir şekilde 9 ve üzeri puanlar alıyor. Açıkçası film en fazla 7 puanı hak ediyor diyebilirim. Filmde hikayenin en güçlü kahramanlarından Thor rezalet bir duruma sokulmuş ve fazlasıyla küçümsenmiş görünüyor. Bunun yanı sıra alışılmış Avengers serisine yakışmayan fazlasıyla Dram içeren bir film olarak çekilmiş. Dövüş ve savaş sahneleri oldukça kısa bir bölümünü kaplıyor onun dışında klasik Türk film ve dizilerinde uygulanan boş sayılabilecek her anın konuşmasına yer verilmiş.

Sinemada filmin ilk yarısında gerçekten birkaç kere gözüm kapandı ve neredeyse uyuyacaktım. Bu yalnızca benim değil beraber gittiğimiz 7 kişilik arkadaş grubunun tamamında yaşandı. Şahsen film beklentilerimin çok çok altında kaldı.

Mert_YENER 02-05-2019 05:11 Id:5887

Film bence gayet güzeldi. Thanos yine çok iyiydi. Tek tuhaf olan (infinity war de tek sahnede yer verilen) favori karakterim o koca vahşi yeşil dev bu defa Shaquille O'Neal ile neredeyse aynı ölçülerde ve takım elbiseli kravatlıydı. Hiç beğenmedim.  Örümcek Adam ile tekrar başlayacak yeni serüvenlerin birinde tekrar geçmişe gidileceğini düşünüyorum.

bettikli 10-05-2019 03:25 Id:5949

Uzun süren bir serüvenin sonuna gelindi (Her ne kadar yeni çıkacak Spider-man filmi ile sonlanacak dense dahi) Bende tabi ki burukluk yarattı uzun yıllar heyecanla takip edip bazı karakterleri bu şekilde izlemek! Çoğumuz biliyordu kontratı biten oyuncuları bildiğimizden sonunda az çok ne olacağını ama farklı şekillerde görmek veya beklediğimiz şekilde görmek artık nasıl bakmak isterse insan ona göre bir duygu oluşturuyor. Age of Ultron'dan beri beklediğim bir sahneyi görmek (Spoiler kutusunda belirticem) beni baya mutlu etti açıkçası ve beklemediğim anda olunca baya bir coşku oldu! Sırf 2 kez zaman olayını anlatırken kullandıkları dil için ve tam anlamıyla anlamak için izlenir açıkçası, Ant-man i kullanırken yaptıkları şey bu olayı anlamak için çok güzel kullanılmış. Captain Marvel karakterini sevememiştim o yüzden filmine gitmedim ve Endgame için giderken içimde ya anlamazsam diye bir korku vardı ancak yersiz bir korkuymuş kendisinin aman aman bir rolü yoktu ki film içinde gerçek Avengers kullanılmış zaten genel olarak!

yilank 21-05-2019 07:49 Id:6014

Film berbat idi. Hayatimdaki izlerken cooook ama cooooooook sikildigim videolardan idi. Cocuk beyinli insanlar icin film yapmayi birakirlar umarim, cunku gercekten sikti boyle sacma sapan ve anlamsiz filmler.

SkyLeR 31-07-2019 02:56 Id:6428

thor korkunç hal almış :) süper kahramanlıktan çıkıp şarapçı olmuş o göbekle :D finali yapmak için konu olarak zorlamışlar nasıl toparlasak diye... bu kadar ünlüyü bir arada görmek güzeldi yüz olarak olsada çoğu...

Con Vayne 01-08-2019 04:40 Id:6434

Güzel filmdi, izlerken hiç sıkılmadım ama bir an olsun heyecanlanmadım ya da herhangi bir şeyi merak bile etmedim. Belki son anlardak ki Thanos ve eldiven sahnesinde biraz merak ve heyecan duymuşdur ama yine de süpriz olmadı. Bu tür filmlerin artık nasıl geldiyse öyle gider mantığından kurtulması lazım, çocukken anlatılan hikayelere bir süre sonra kulak kabartmamak gibi olmaya başladı, nasıl olsa sonu belli diyerek izliyoruz.

ycyalcin 19-09-2019 01:28 Id:6782

Açık bir biçimde Infinity War’ın gerisinde kalmış. Kötü mü? Kesinlikle değil. Fakat çok daha iyi olabilirdi ve olması gerekirdi. Bu üzücü.Bitmek bilmeyen giriş kısmı sıkıcıydı. Tamam; seriye veda filmi, Infinity War’dan sonra duygusal sahneler olması gerekiyordu, hatta olması şarttı ama gereksiz bir çok detaya yer verilmiş. Filmin devamında yer verilmesi gereken ama verilemeyen veya kısaca geçilen, havada kalan olayları ve kişileri gördükçe bu gereksizliklerle zaman kaybedilmiş olduğu gerçeği hepten can sıkıcı oldu. Zaman konusu başta olmak üzere bazı konularda tutarsızlıklar var ama bu tarz filmlerde bunlar normal olduğu için değinmeye gerek görmüyorum. Hulk, filmin en büyük hayal kırıklığıydı. Herhangi bir karakterden (Captain Marvel dışında) yüksek beklentim olmadı ama Hulk'un olayların bu kadar dışında kalması hem karaktere, hem seyircilere haksızlık olmuş. İlk bölümler ne kadar durağansa ikinci kısım o kadar hareketliydi. Adeta her karaktere saygı gösterisi yapılan bir geçit töreniydi. Bazıları çok kısa geçilmiş ne yazık ki. Bu bölümde muhteşem bir seyir zevki sunup, büyük heyecan yarattılar. İlk bölümde o kadar oyalanılmasaydı, filmin süresi daha uzun olsaydı da keşke bu kısım daha uzun olsaydı. Keşkeler... Başlardaki sıkıcılığa rağmen bu filmde de sinemada izlemediğim için fazlasıyla hayıflandım.