PLANETDP // HABERLER // Studio Ghibli'nin Kurucularından Isao Takahata Vefat Etti

Studio Ghibli'nin kurucularından olan yönetmen Isao Takahata, Perşembe günü 82 yaşında Tokyo'daki bir hastanede hayata gözlerini yumdu. Japon Sanspo ve NTV News 24 internet sitelerinin yayınladığı haberde Takahata'nın sağlık durumunun geçtiğimiz yazdan bu yana kötüleştiği belirtiliyor.

Takahata, Tokyo Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra 1959 yılında Toei Douga'ya (şimdiki Toei Animation) katılmıştır. Uzun kariyerinde Güneşin Prensi Horus (Taiyō no Ōji - Hols no Daibōken), Heidi: Alpler'deki Kız, Yeşilin Kızı Anne ve Panda Kopanda gibi klasikleri yönetme fırsatı bulan Takahata daha sonraları Hayao Miyazaki ile birlikte Studio Ghibli'nin kurulmasına yardımcı olmuş ve burada Ateşböceklerinin Mezarı, Dün Gibi, Pom Poko ve En Sevdiğim Komşularım filmlerinin yönetmenliğini üstlenmiştir.

Takahata'nın yönetmenliğini üstlediği son filmi Prenses Kaguya Masalı 2013 yılında seyirciyle buluşmuştu. 2016'da Variety dergisinin kendisiyle yaptığı bir röportajda şunları söylüyor: "Aklımda hâlâ gerçekleştirmeyi istediğim birkaç proje daha var. Bunların nihayetinde bir filme dönüşüp dönüşmeyeceklerini ise ben de dahil kimse bilmiyor."

Kaynak: ANN

Çeviri: jailbird707

Yorumlar (1)

skypet- 04/06/2018 02:04

Ahh bee!