PLANETDP // HABERLER // İtalyadan Festival Sürprizi!

Şu anda tüm dünyayı etkisi altına almış olan salgın, büyük film festivallerinin, organizasyonların iptaline ve ileri bir tarihe alınmasına neden oldu. Fakat Uluslararası Venedik Film Festivali için aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz. İtalya Veneto bölgesi valisi Luca Zaia’nın yaptığı açıklamalara göre Uluslararası Venedik Film Festivali daha önceden Eylül olarak belirlenen tarihte gerçekleşecek. Yeni tip koronavirüs diğer bir adıyla COVID-19’un korkunç yüzünü göstermediği zamanlarda birçok insan İtalya’ya seyahat planları yapıyordu. 77. si düzenlenecek olan festivalin şu anki planlanan tarihi 2-12 Eylül arası… Bu konuyla ilgili olarak festivali gerçekleştirecek kurum tarafından net bir açıklama yok fakat festivalin düzenleme kurulunda olan Zaia, yaptığı açıklamaya güvenebileceğimiz yetkin bir kişi olarak görünüyor.

Festivalin tarihi değişsin ya da değişmesin, Cate Blanchett’in de yarışma jurisinde başkanlık yapacağı film festivalinin, bu yıl farklı bir şekilde gerçekleştirileceği kesin; daha az film gösterimi ve festivalin gerçekleştirileceği mekânda bolca güvenlik ve sağlık önlemleri olacak… Diğer ülkeler gibi İtalya da karantina günlerinin ardından yavaş yavaş kısıtlamaları azaltmaya başladı. Haziran ayının ortasına doğru sinema sektörü faaliyete devam edecek gibi görünüyor, aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerine uygulanan seyahat yasağı da gene aynı ay içinde kaldırılacak. Bu süreçte biz de konuyla ilgili yapılan resmî açıklamaları bekliyor olacağız, bakalım bizi daha neler bekliyor…

Kaynak: Empire Online

Yorumlar (2)

Kill Master- 05/28/2020 11:05 Id:1073

Festival yapılacaktır ama online'a yakın bir festival olur. Atıyorum salon 100 kişiyse içeri 40 kişi alırlar. Büyük önlemler alınması lazım.

Putte- 05/29/2020 11:05 Id:1074

Benim kanaatime göre de öyle. Tam anlamıyla resimdeki gibi bir festival olmaz. Epey kısıtlar ve önlemelr olur.