PLANETDP // HABERLER // Hayao Miyazaki'nin Yeni Filmi Fantasik Macera Türünde Olacak

Eğlence sektöründen haberlere yer veren Japon Natarī (ナタリー) sitesinin Çarşamba günü yayımladığı habere göre Studio Ghibli yapımcılarından Toshio Suzuki, çıkaracakları yeni Hayao Miyazaki filmi olan Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka'nın (Siz Nasıl Yaşıyorsunuz?) elle çizilmiş, içerisinde aksiyon ve macera türlerini barındıran fantastik bir yapımı olacağını belirtiyor. Suzuki ayrıca Miyazaki'nin oğlu Goro Miyazaki'nin de tamamı bilgisayara efektleriyle oluşturulan Çin yapımı Monkey King: Hero is Back filminin süpervizörlüğünü üstlendiğini de sözlerine ekliyor. Filmin senaryosunu okumasıyla birlikte ünlü yönetmenin neden emeklilik kararını rafa kaldırdığını gayet net bir biçimde anladığını belirten Suzuki,  Studio Ghibli'nin "batacağı güne kadar" film üretmeye devam edeceğini söylüyor.

Studio Ghibli, şirketin yeni başkanı olması için Ghibli Müzesi'nin eski direktörü Kiyofumi Nakajima'ya Salı günü bir teklif götürmüştü. Ancak şirketin eski başkanlarından Koji Hoshino tekrar bu pozisyona layık görüldü. Müzenin daha önceki etkinlik ve planlama müdürü olan Kazuki Anzai ise Ghibli Müzesi ve  Tokuma Animasyon Kültür Vakfı'nın başına atandı. Suzuki'ye göre bu tür değişimler Studio Ghibli için yeni bir başlangıç niteliğinde.

Miyazaki filmin tamamlanmasının yaklaşık 3-4 sene alacağını düşünüyor. Ayrıca filmine Genzaburō Yoshino'nun 1937 yılında yazmış olduğu kitabının adını verdiğini söyleyen Miyazaki, kitaptaki hikâyenin filmindeki ana karakter için büyük bir anlam taşıdığını belirtiyor. Yoshino'nun başyapıtı Koperu adındaki bir adam ve amcası etrafına kurgulamış olup, Koperu'nun geçirdiği ruhani gelişimle birlikte insan olarak nasıl yaşanması gerektiği konusunu ele almıştır.

Miyazaki, geçtiğimiz Kasım ayında yayımlanan Owaranai Hito Miyazaki Hayao (Bitmek Bilmeyen Adam: Hayao Miyazaki) adlı mini-belgeselde Ghibli Müzesi için ürettiği Kemushi no Boro’ dan (Tırtıl Boro) sonra uzun metrajlı bir anime filmi çekmek istediğini söylemişti. Belgeselde ayrıca kısa film yapmaktan hoşlanmadığını belirten Miyazaki uzun metrajlı bir film yapılması için 2016 Ağustos'unda stüdyoya teklif götürdüğünü de ekliyor.

Kaynak: ANN

Çeviri: jailbird707

Yorumlar (2)

Yusuf Ugur- 12/03/2017 03:12

emekli olmaması çok iyi haber, ölene kadar film çekse keşke, zaten japonlar 120 yaşına kadar yaşıyor; dinlene dinlene çeksi n :)

Franz_K- 12/06/2017 11:12

Miyazaki'nin olmadığı bir anime dünyası sevilebilir mi? Büyük hayal kırıklığına uğramıştım Kaze Tachinu'nun son filmi olduğunu duyunca. İyi ki kararından dönmüş de onu tekrar izleyebileceğiz. Tek dileğim oğlu Goro Miyazaki'ye tecrübe aktarmış olmasıdır.