PLANETDP // HABERLER // George Clooney Aktör ve Yönetmen Olarak Catch-22’da

George Clooney’in Paramount TV ve Anonymous Content ortaklığıyla çekilecek olan, aynı adlı romandan uyarlanan Catch-22 adlı mini dizide hem aktör hem yönetmen olarak izleyiciyle buluşacağını Variety onayladı!

Altı bölümlük Paramount TV ve Anonymous Content dizisi Catch-22 (Madde 22) şu anda hiçbir yayın şirketine bağlı değil.  Joseph Heller’ın 1961 tarihli romanından uyarlanan dizide, hikâye II. Dünya Savaşı İtalyasında Amerikan Hava Kuvvetleri bombardıman uçağı pilotu olan Yüzbaşı John Yossarian üzerinde yoğunlaşıyor. Yossarian Catch-22 olarak bilinen bürokratik kural konusuna sinirlidir. Catch-22, rasyonel bir zihin süreci gerektiren gerçek ve acil tehlikeler karşısında kişinin kendi güvenliği için endişesini belirtir. Tehlikeli savaş görevlerinde isteyerek uçmaya devam eden kişi delirmiş kabul edilir. Ancak görevden alınması yönündeki bir talep kişinin akıl sağlılığının kanıtıdır ve böylece görevine devam eder.

Clooney dizide Albay Cathcart rolüyle karşımıza çıkacak. Dizinin 2018 başında çekime hazırlandığı gözleniyor. Dizinin bir bölümünü Clooney'in yapım ortağı Grant Heslov yönetecek. Dizinin bölümleri baş yapımcılar Luke Davies ve David Michôd tarafından yazıldı. Richard Brown ve Steve Golin de şirketleri Smokehouse Pictures amblemi altında Anonymous Content adına Clooney ve Heslov ile birlikte yönetim koltuğuna oturdu.

Rol, Clooney’in 1990'ların başında yayınlanan hastane dizisi "E.R."daki çıkışından sonraki ilk düzenli televizyon rolü olacak. Aktör E.R.’daki rolüyle iki Emmy ve üç Golden Globe ödülüne aday gösterilmişti. O zamandan beri Clooney kendi kuşağının en popüler film oyuncularından biri hâline geldi. Clooney senaryo yazarlığı, yönetmenlik ve oyunculuk dallarında toplam sekiz Oscar için aday gösterildi. Sonuç olarak da; Syriana için “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu”  ve Heslov ve Ben Affleck ile birlikte çalıştığı Argo için de “En İyi Film” dallarında iki Oscar kazandı.

Catch-22 daha önce Alan Arkin'in Yossarian, Martin Balsam'ın da Cathcart olarak rol aldığı 1970 yapımı bir filme uyarlanmıştı. Romanın beyazperde uyarlamasını Mike Nichols ve Buck Henry ikilisi yönetmişti.

Clooney ve Heslov CAA (Creative Artists Agency), Davies ve Michôd UTA (United Talent Agency) tarafından temsil edilirken Davies aynı zamanda EML Entertainment tarafından da desteklenmektedir.

Kaynak: Variety

Yorumlar (1)

Putte- 12/03/2017 02:12

Catch-22 yi bekleyeceğiz anlaşılan.